15 najlepszych strategii obstawiania zakładów sportowych

Reading time: 28 min (5532 words)

Jeśli zapoznaliście się już z podstawami zakładów sportowych, nadszedł czas, aby poznać lepiej najpopularniejsze strategie bukmacherskie. W tym tekście wyjaśnimy, jak skutecznie obstawiać zakłady sportowe przy użyciu konkretnych strategii i jak się do tego przygotować.


Jeśli chodzi o wybór właściwej strategii zakładów sportowych, opinie są różne. Czy w ogóle istnieje właściwa strategia umożliwiające wygrywanie w zakładach sportowych? Czy też najlepszą strategią jest po prostu… elastyczność w wyborze odpowiedniej strategii? Niezależnie od powyższych dylematów przedstawiamy naszym zdaniem najlepsze i najbardziej obiecujące strategie, które umożliwiają zwiększenie zysków płynących z zakładów w określonym czasie.

Najlepszy bukmacher do obstawiania strategicznego

Najlepsze kursy, szeroka oferta zakładów i wysokie limity u zaufanego bukmachera 22Bet

Zarejestruj się i otrzymaj 500 PLN bonusu
22BET
22BET

Bukmacher 22bet oferuje zakłady sportowe za wysokie stawki i z wysokimi limitami wygranych. Operator ten posiada szeroki wybór zakładów. Klienci, którzy grają za wysokie stawki i którzy nie chcą iść na kompromis jeśli chodzi o ofertę bukmacherską, z pewnością będą zadowoleni z wyboru!

Recenzja 22bet Zarejestruj się w 22BET i otrzymaj 500 PLN bonusu

Najlepsza strategia w zakładach sportowych

Gdy zdecydujemy się na profesjonalne obstawianie, rodzą się różne pytania. Jednym z pierwszych z nich jest pytanie o wybór właściwej strategii obstawiania. Na to pytanie nie ma jednak idealnej odpowiedzi, ponieważ strategia optymalna dla jednego gracza może być nieodpowiednia dla innego


Wielu obstawiających zakłady sportowe koncentruje się na przykład na określonym typie zakładów. Gracze ograniczają się wtedy głównie do określonego wyniku gry w danym wydarzeniu. Może to być na przykład:

 • Zakład na powyżej lub poniżej
 • Zakłady powyżej lub poniżej na daną drużynę
 • Zwycięstwa z handicapem, tj. zwycięstwa dzięki różnicy kilku bramek
 • Niskie kursy na wygraną
 • Zakłady na połowę meczu
 • Wcześniejsze lub późniejsze bramki

Jest to dość uproszczone podejście, ponieważ w poszczególnych strategiach wysokość stawki lub, ogólnie rzecz biorąc, system i sama częstotliwość obstawiania, również odgrywają ważną rolę.

Zanim zaczniemy obstawiać zgodnie z określoną strategią, ważne jest, aby narzucić sobie dyscyplinę budżetową i konsekwentnie się jej trzymać. Jest to absolutnie najważniejszy czynnik przy podejmowaniu decyzji o regularnej grze.

Podobnie rzecz się ma w przypadku odchudzania: uważa się, że sukces w około 30% zależy od aktywności fizycznej, a w 70% od właściwej diety. Można więc powiedzieć, że dobre zarządzanie kapitałem stanowi w bukmacherce odpowiednik “właściwej diety”.

Dopiero po zbudowaniu skutecznego systemu zarządzania bankrollem, możemy zacząć testować różne przydatne strategie obstawiania. Wtedy możemy szukać więcej informacji na temat systemu Fibonacciego, strategii specjalizacji w lidze, systematycznych zakładów na 1X, strategii na underdogów u siebie lub zakładów na późne bramki.

Jeśli powyższy temat was zainteresował, czytajcie dalej! Za chwilę dowiecie się wszystkiego o najpopularniejszych strategiach bukmacherskich.

Najlepsi bukmacherzy dla high rollerów


1. Pokonaj bukmacherów dzięki Narzędziu Overlyzer Live

Narzędzie Overlyzer Live mapuje pressing w meczach piłki nożnej z ponad 1000 lig oraz turniejów i robi to w czasie rzeczywistym. Pozwala to użytkownikom Overlyzer natychmiast zorientować się, która drużyna wywiera większą presję i dominuje w grze.

Dane te mogą dać nam ostateczną przewagę podczas obstawiania na żywo drużyny, która zdobędzie kolejnego gola, w zakładach na liczbę goli, a nawet przy obstawianiu wyniku meczu!

Overlyzer Live Trends dla meczu Anglia vs. Niemcy… Anglia strzeliła trzy gole, wywierając silną presję na Niemcach w ostatnich 20 minutach meczu!

Niebieska linia reprezentuje presję wywieraną przez drużynę gospodarzy, podczas gdy czerwona linia odzwierciedla presję drużyny gości.

“Współczynnik ofensywy w grze” interpretuje również, czy gra jest bardziej ofensywna, czy też bardziej defensywna, w oparciu o statystyki i dane dotyczące wyników na żywo. Średnio wartość 30% lub więcej w całym meczu wskazuje, że mecz jest rozgrywany ofensywnie i aktywnie, z prawdopodobnie większą liczbą bramek…

Bardziej szczegółowe wyjaśnienie działania tych wskaźników można znaleźć na naszym kanale YouTube.


Zarejestruj się w Overlyzer i zyskaj przewagę w zakładach na żywo

Pokonaj bukmacherów!

2. Strategia 1X na outsiderów

Jedną ze skutecznych strategii obstawiania jest zakład na “podwójną szansę” 1X, jeśli outsider gra przeciwko faworytowi u siebie. W tym przypadku zakład “1X” wiąże się z przyzwoitymi kursami i pozwala osiągnąć niezły zysk.

» Obstawiaj teraz i zgarnij bonus 100 EUR w Bet365

Strategia obstawiania remisu lub wygranej u siebie

Dzięki tej strategii nie musimy nawet wybierać i analizować meczów ekip z różnej półki o skrajnych szansach na zwycięstwo. Niekoniecznie musimy więc stawiać na przeciwnika Barcelony, Bayernu lub Juventusu w meczu wyjazdowym. Tutaj prawdopodobnie zrezygnowalibyśmy z valuebetów. Przy stawianiu na drużyny, które nie są jednoznacznymi outsiderami, możemy wybierać spośród bardzo interesujących kursów wynoszących pomiędzy 1.60 a 2.50.

Podobnie jak w przypadku wszystkich zakładów ważne jest, aby dokonać analizy z wyprzedzeniem i nie wybierać drużyny w ciemno. Należy oczywiście wziąć pod uwagę statystyki, wcześniejsze informacje o kontuzjach i zawieszeniach, a także bieżącą formę drużyn. Nie należy lekceważyć przewagi własnego boiska w przypadku outsidera, dla którego mecze przed własną publicznością przeciwko “gospodarzom” również stanowią dodatkowy plus, ponieważ gospodarze zyskują dzięki temu pewną przewagę. Zwłaszcza w sytuacji, gdy dany faworyt okazał się ostatnio niezbyt skuteczny przeciwko słabszym przeciwnikom, można trafić na valuebety zakładach na outsidera z podwójnymi szansami.

Jeśli jesteś w stanie zaakceptować niższe kursy, możesz oczywiście stosować strategię 1X w wydarzeniach, w których występują zrównoważone kursy.


3. Strategia all-in przy kursie 1.20

Ta strategia oferuje możliwość zarobienia przyzwoitych pieniędzy. Pozwala ona na wygrywanie wielu zakładów jeden po drugim. Oczywiście miejmy jasność: stracimy kasę, jeśli przegramy zakład. Ale jeśli uda nam się wygrać 30, 35, a może nawet 40 razy z rzędu, wypłacimy duże pieniądze!

All-in po kursie 1.20 – strategia obstawiania

Gra polega na składaniu kuponów po kursach w okolicy 1.20 – najlepiej szukać ich w zakładach na żywo. Podobnie jak w przypadku strategii obstawiania powyżej 1,5 gola w typowych meczach “over”, możemy poczekać, aż kursy wejdą na żądany poziom. Idealny będzie zakład powyżej 0,5 – czyli zakładamy się, że mecz nie zakończy się wynikiem 0-0. Zazwyczaj po bezbramkowych 30 minutach otrzymujemy kurs 1.20 – w zależności od meczu może on być oczywiście niższy lub wyższy. Naturalnie to, z jakim typem zakładu chcemy spieniężyć swoją sekwencję zakładów lub „wyścig pieniężny”, zostawiamy już wam.

Ważne jest, aby zawsze grać mniej więcej po tych samych kursach. Z pewnością jest to test cierpliwości i choć na początku wyniki nie będą zbyt spektakularne, nie dążymy tu do osiągnięcia jakiegoś konkretnego celu i możemy zatrzymać się w dowolnym momencie, aby wypłacić wygrane. Na przykład jeśli rozpoczniemy taką serię zakładów ze stawką 10 PLN, jest to maksymalna kwota, którą ryzykujemy. Następnie znajdujemy zakład z kursem 1.20, wygrywamy go i natychmiast stawiamy wygrane 12 PLN po kursie zbliżonym do tej kwoty. Później wygrywamy, powiedzmy, 14,40 PLN i od razu inwestujemy je w następny zakład.

Zyski będą rosły zauważalnie, lecz bardzo powoli. Z czasem jednak zaczną gwałtownie rosnąć, ponieważ sama stawka również rośnie. Jeśli faktycznie uda nam się trafić 30 typów z rzędu, nasze 10 PLN zainwestowane na początku będzie wynosić aż 2 373,76 PLN. Po 35 poprawnych typach będziemy mieli już 5 906,68 PLN, a po 40 poprawnych typach 14 697,71 PLN.

Oczywiście jest mało prawdopodobne, aby tyle kuponów z rzędu „weszło”, ale ta progresywna strategia obstawiania wiąże się również z dreszczykiem emocji. Jeśli nie rozpoczynamy sekwencji zakładów, inwestując zbyt wiele, nasze straty również nie będą zbyt wysokie. Każda pierwsza wygrana może być w tej strategii początkiem dobrej passy!


4. System 1-3-2-6

System 1-3-2-6 jest podobny do innej strategii zakładów z pozytywną progresją, znanej pod nazwą strategii Paroli. Obie z nich polegają na zwiększaniu stawki po uzyskaniu wygranej i obie kończą się w ustalonym punkcie. Jedyną większą różnicą jest taka a nie inna sekwencja zakładów.


Nie ma wielu systemów, które są łatwiejsze do opanowania niż 1-3-2-6. Ich prostota sprawia, że wciąż przyciągają one kolejnych graczy. Istnieje również wiele innych zalet, które przyczyniają się do jego popularności.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku każdego innego systemu, także i ten posiada wady. Poniżej przedstawiamy pozytywne i negatywne cechy systemu 1-3-2-6. Opowiemy dokładnie na czym on polega i jak go zastosować w praktyce.

Jak korzystać z systemu 1-3-2-6?

Podobnie jak wiele systemów bukmacherskich, 1-3-2-6 został stworzony z myślą o zakładach, w których szanse wynoszą blisko 50%. Za przykład mogą posłużyć nam zakłady na czerwone i czarne w ruletce. W rzeczywistości jest on szeroko stosowany podczas gry w ruletkę i w innych grach kasynowych, takich jak bakarat, kości czy blackjack. Zasadniczo nie ma znaczenia, w jakiej grze go używamy, pod warunkiem, że gramy za równe stawki.


Jak już mówiliśmy, system ten jest bardzo prosty. Wszystko, co musimy zrobić, to obstawiać, trzymając się kilku prostych zasad. Zaczynamy od wyboru jednostki zakładu. Orientacyjnie jednostkowa kwota powinna wynosić od 2% do 5% naszego budżetu na daną sesję u buka.


Na przykład jeśli chcemy wydać na grę łącznie 500 PLN, jednostka zakładu powinna wynosić około 10 PLN. Jednostka to nic innego jak kwota postawiona w pierwszym zakładzie w pewnej sekwencji. Po każdym przegranym zakładzie sekwencja kończy się i rozpoczynamy grę od nowa, ponownie zaczynając od postawienia zakładu za jednostkową kwotę.

W przypadku wygranego zakładu modyfikujemy swoją stawkę zgodnie z sekwencją 1-3-2-6. Jeśli więc wygramy pierwszy zakład, w kolejnym zwiększamy stawkę do 30 PLN (trzy jednostki). Po kolejnej wygranej stawiamy 20 PLN na następny zakład. Jeśli wygramy i tym razem, na następnym kuponie stawiamy 60 PLN. Kwoty te, jak widzicie, układają się w znajomą już sekwencję 1-3-2-6.

Po uzyskaniu czwartej wygranej sekwencja kończy się i zaczynamy wszystko od nowa. Pamiętajmy o tym, że każda przegrana oznacza zresetowanie stawki do jednej jednostki.

Na tym właśnie polega system 1-3-2-6. Aby zastosować go w praktyce, wystarczy pamiętać tylko o kilku prostych zasadach.

Możliwe scenariusze gry w systemie 1-3-2-6

Ponieważ cykl w tym systemie jest bardzo krótki, istnieje zaledwie kilka możliwych scenariuszy jego zastosowania. Oto i one:

 • Przegrana pierwszego zakładu (całkowita strata jednej jednostki zakładu)
 • Pierwszy zakład wygrany, drugi zakład przegrany (całkowita strata dwóch jednostek)
 • Pierwsze dwa zakłady wygrane, trzeci zakład przegrany (całkowita wygrana dwóch jednostek )
 • Pierwsze trzy zakłady wygrane, czwarty przegrany (próg rentowności)
 • Wygrana we wszystkich czterech zakładach (łączna wygrana 12 jednostek)

Jak widać, tylko dwa z możliwych wyników cyklu wiążą się ze stratą. Pieniądze tracimy tylko wtedy, gdy przegrywamy pierwszy lub drugi zakład. Tak więc za każdym razem, gdy wygrywamy pierwsze dwa zakłady, uzyskujemy na koniec wygraną w danym cyklu.

Może się wydawać, że w systemie 1-3-2-6 prawdopodobieństwo wygrania pieniędzy zawsze jest większe, niż szanse na przegraną. Niestety tak nie jest. Chociaż system ten posiada pewne zalety, nie jest on w stanie zagwarantować nam 100% zysku.

Zalety i wady systemu 1-3-2-6

Być może największą zaletą systemu 1-3-2-6 jest to, że dość łatwo się go nauczyć i zastosować w praktyce. Stanowi on idealną opcję w sytuacji, gdy chcemy korzystać ze stosunkowo prostego systemu obstawiania. Dodatkowo stawka nie jest tutaj zwiększana po błędnym typowaniu – zapobiega to szybkiej utracie pieniędzy, zwłaszcza jeśli rozsądnie dobierzemy wysokość jednostki.

Kolejna jego zaleta polega na tym, że po zresetowaniu sekwencji po uzyskaniu czterech kolejnych wygranych i powrocie do bazowej stawki jednostkowej mamy możliwość uzyskania małej wygranej. Istnieje bowiem szansa, że wygramy cztery razy z rzędu. Jeśli mamy szczęście, nasze wygrane przewyższą wcześniejsze straty.

Recenzowany system nie jest jednak pozbawiony wad. Bądźmy szczerzy: nie ma nic, co mogłoby zniwelować przewagę kasyna, która istnieje w każdym kasynie i u każdego buka. Żaden system obstawiania nie jest w stanie jej wyeliminować. Pomaga on jednak w utrzymaniu dyscypliny dzięki zestawowi zasad, których należy przestrzegać. Ostatecznie nadal musimy polegać na szczęściu, aby wygrać. Uzyskanie niewłaściwej sekwencji wyników oznacza tu przegraną.

System 1-3-2-6 nie jest zły w porównaniu z innymi dostępnymi systemami, pod warunkiem, że będziemy świadomi jego zalet i słabości. Nie gwarantuje on zawsze wygranej, ale może pomóc w maksymalnym wykorzystaniu szczęścia.


5. System Fibonacciego

System zakładów Fibonacciego jest jedną z wielu dostępnych obecnie strategii obstawiania. Poniżej wyjaśniamy, na czym ona polega.

Strategia bukmacherska Fibonacciego

Obstawianie sekwencji Fibonacciego jest bez wątpienia kontrowersyjną koncepcją. Ale na pewno są gracze sportowi, którzy byli w stanie osiągnąć dzięki niej wielki sukces. Strategia ta wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak stosując ją, przy odrobinie szczęścia i dobrej intuicji można odnieść sukces.

Podstawowa koncepcja obstawiania według sekwencji Fibonacciego jest prosta: stawiamy na remis. Jeśli przegramy, stawiamy na kolejny remis według określonego klucza i zaczynamy zwiększać stawkę.

Ważne jest, aby kurs na remis wynosił powyżej 2,62 (dokładniej: 2,618); na szczęście dla tych, którzy chcą zastosować tę strategię, istnieje wiele zakładów na remis z tego typu kursem minimalnym. Naturalnie im wyższy kurs, tym lepiej.

Fibonacci Betting Strategy
Obstawianie po Fibonaccim

W przypadku przegranej po prostu obstawiamy następny remis, posługując się sekwencją Fibonacciego. Jest to nieskończony ciąg liczb naturalnych, w którym suma dwóch kolejnych liczb daje następną liczbę. Więcej informacji na temat samego ciągu Fibonacciego znaleźć można w Wikipedii.

Fibonacci numbers
Ciąg Fibonacciego

Jeśli więc zaczynamy obstawiać od stawki 1 PLN na pierwszy zakład z kursem> 2,62 i przegrywamy, następnym razem ponownie stawiamy 1 PLN, potem 2 PLN, potem 3 PLN, potem 5 PLN, potem 8 PLN, potem 13 PLN i tak dalej.

Z punktu widzenia matematyki zrozumiałe jest, że każdy zysk, który osiągniemy dzięki temu zakładowi, zrównoważy poprzednie straty. Ostatecznie pozwala również na osiągniecie zysku netto.

Przykład zakładów z wykorzystaniem strategii Fibonacciego

Przyjrzyjmy się sytuacji, w której przegrywamy dziesięć razy z rzędu i wygrywamy swój zakład za jedenastym razem. W tym przypadku nasza przegraliśmy już 143 PLN i ostatecznie z powodzeniem postawiliśmy na jedenastą liczbę w ciągu Fibonacciego, 144. Jeśli teraz założymy, że udany zakład miał kurs w okolicy 2.80, wygrywamy 403,20 PLN. Postawiliśmy zatem łącznie 287 PLN, dzięki czemu nasz zysk netto wyniósł 116,20 PLN.

Trudno nie dostrzec oczywistej wady tej strategii. Zakładając, że przegraliśmy nie dziesięć zakładów z rzędu, ale dwadzieścia, nasza łączna strata w zakładach sięga aż 16 910 PLN. To ogromny bankroll, którego oczywiście nie powinniśmy ryzykować dla takiej sekwencji zakładów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszych wyjaśnieniach dotyczących zarządzania bankrollem.

System Fibonacciego – wnioski

Gdy obstawiamy zgodnie z sekwencją Fibonacciego, wszystko zależy od szczęścia w określonym przedziale czasowym. W najgorszym wypadku nie będziemy mogli sobie pozwolić na kolejne zakłady i stracimy dużo pieniędzy. Oczywiście strategia ta może również przynieść sukces. Można na przykład skupić się na konkretnej drużynie, o której wiadomo, że często remisuje. Jednak opierając się wyłącznie na teorii prawdopodobieństwa, pewnego dnia z pewnością osiągniemy pułap finansowy, powyżej którego nie będziemy mogli obstawiać.


6. Formuła Kelly’ego

Istnieją oczywiście sposoby i formuły, które mogą pomóc nam w obliczeniu idealnej stawki na zakład. Jedną z nich jest formuła Kelly’ego.

Naturalnie nie daje ona pełnej gwarancji poprawnych typów, a ocena prawdopodobieństwa wyniku gry nadal zależy od gracza. Formuła Kelly’ego może jednak pomóc w wyborze stawki zakładu.

Oto jak działa formuła Kelly’ego

1. Wybieramy grę lub wydarzenie, następnie oceniamy możliwy wynik w procentach
Przykład: Austria pokona Niemcy – prawdopodobieństwo tego wyniku wynosi 20%.

2. Teraz szukamy kursu dla tego wydarzenia, który wydaje nam się korzystny.

3. Następnie umieszczamy prawdopodobieństwo i kurs we wzorze Kelly’ego i po obliczeniu uzyskujemy żądaną wartość.

Weźmy jako przykład 20% prawdopodobieństwo wygranej z kursem na poziomie 5.50.
Najpierw wykonujemy obliczenia matematyczne, gdzie prawdopodobieństwo 100% wynosi 1:

Kelly value calculation sportsbetting
Obliczanie wartości po podliczeniu formuły

Teraz możemy kontynuować obliczenia, aby znaleźć najlepszą możliwą stawkę dla tego zakładu. Wzór używany do wyboru optymalnej stawki wygląda następująco:

Procent bankrolla do rozdysponowania = wartość / (kurs – 1)

W naszym przypadku oznacza to:

Kelly bankroll calculation sportsbetting
Obliczenie bankrolla po zastosowaniu formuły Kelly’ego

Formuła Kelly’ego mówi, że aby wziąć biorąc pod uwagę określone przez nas prawdopodobieństwo i kursy, powinniśmy postawić 2,22% swojego bankrolla na dane wydarzenie.

Oczywiście zastosowanie tej formuły zależy również w dużej mierze od oceny prawdopodobieństwa. Jeśli uznajemy, że oczekiwany wynik gry jest bardzo prawdopodobny i w związku z tym znacznie rośnie oczekiwana wartość, może się zdarzyć, że w rezultacie otrzymamy 30% lub nawet więcej kwoty zakładanego bankrolla. Zalecamy więc tutaj daleko idącą ostrożność, ponieważ w ten sposób nasz bankroll może bardzo szybko wyparować.

Możliwe jest również uzyskanie ujemnego wyniku podczas obliczania pierwszej wartości. Dzieje się tak, jeśli postawimy zbyt niski zakład z oczekiwanym prawdopodobieństwem wygranej na wydarzenie o zbyt niskich kursach. W rezultacie nasza wartość będzie ujemna. W takiej sytuacji jeśli nie jesteśmy w 100% pewni wyniku wydarzenia, zakład po prostu nie jest wart ryzyka…


7. Dutching w zakładach bukmacherskich

Dutching polega na obstawianiu więcej niż jednej selekcji podczas tego samego wydarzenia, dzięki czemu bez względu na to, która selekcja wygra, można osiągnąć zysk. Nie należy tego mylić z arbitrażem, który polega na obstawianiu wszystkich możliwych wyników wydarzenia w celu uzyskania pewnego zysku. Jest to możliwe tylko przy użyciu kilku bukmacherów i tylko dla kilku wydarzeń.

» Postaw teraz i odbierz bonus w Bet365

Dutching stanowi idealną technikę dla wydarzeń z wieloma wynikami, jeśli tylko wydaje nam się, że będziemy w stanie wytypować poprawnie możliwe dwa lub trzy wyniki. Oczywiście teoretycznie możemy postawić zakłady na dowolną liczbę selekcji, lecz im ich będzie mniej, tym potencjalnie osiągniemy mniej przegranych i tym większy zysk osiągniemy. Jednak gdy obstawiamy mniejszą liczbę typów, rośnie równolegle ryzyko.

Z dutchingu najlepiej korzystać jest wtedy, gdy mamy dobry cynk lub bardzo silne przeczucie, że wynik jest bardzo mało prawdopodobny. Jeśli te mało prawdopodobne wyniki odznaczają się ogromnymi kursami, strategia ta nie będzie dla nas opłacalna. Ale jeśli czujemy, że oczekiwany wynik jest mało prawdopodobny, to pozostałe selekcje w dutchingu przynoszą dobre dywidendy.

Określanie różnych stawek w dutchingu

Dutching charakteryzuje się tym, że wygrywamy identyczną kwotę, ale, biorąc pod uwagę wszystkie różne kursy, czasami może być trudno o wybór właściwej stawki.

Przykład:

Jeśli decydujemy się na dwie selekcje, jedną z kursem 5/1 i jedną z kursem 8/1 i chcemy wygrać 100 PLN niezależnie od wyniku:

Do obliczeń używamy formatu dziesiętnego (6,0 i 9,0), następnie dzielimy stawkę przez kursy dziesiętne.

100 ZŁ / 6,0 = 16,66 ZŁ
100 ZŁ / 9,0 = 11,11 ZŁ
Łączna stawka = 27,77 PLN

Jeśli zaś wiemy, ile postawić na dane wydarzenie; w tym przypadku jest to około 30 PLN. Wiemy, że nasza stawka przy szansach 0,6 wynosi około 20 PLN. Oto, ile powinniśmy postawić na drugą selekcję:

20 PLN x (6,0 / 9,0) = zakład na wyżej wycenianą selekcję = 13,33 PLN.

Łączna stawka wyniesie 33,33 PLN, zaś jeśli wygra tylko jedna z dwóch selekcji, wypłacimy 120 PLN.

Obliczanie kursów łączonych w dutchingu

W dutchingu ważne jest, aby obstawiane przez nas selekcje miały kursy kombinowane. Aby wybrać dla nich najlepsze zakłady, nadal musimy brać pod uwagę kursy i wybierać wydarzenia, w których nasze kombinowane selekcje mają największe szanse na wygraną w stosunku do naszych kursów, zamiast po prostu obstawiać wszystkie selekcje, które naszym zdaniem mogą okazać się trafne.

Przykład:

Obstawiamy łącznie 100 PLN, a zwrot z wygranego zakładu wynosi 150 PLN. W takim wypadku stawiamy na wszystkie selekcje z kombinowanymi kursami 1/2 lub 1,5 w przypadku formatu dziesiętnego.

Stawiając w systemie holenderskim, mamy już obliczone stawki i prognozy zwrotów, dzięki czemu możemy postawić zakład z takim samym zwrotem dla każdego wyniku. Aby uzyskać kurs dziesiętny dla zakładu, wystarczy podzielić całkowitą stawkę przez oczekiwane zwroty.

Oszacowanie łącznych kursów może wydawać się trudne, gdy liczby są nieco bardziej losowe, na przykład 279 PLN wygranej za 82 PLN stawki. Formułą jest jednak bardzo prosta:

279 PLN / 82 PLN = kurs 3,4, czyli mniej więcej 5/2.

Zalety dutchingu

 • Oferuje nowe możliwości

Jedną z największych zalet dutchingu jest to, że stwarza on nowe możliwości zysku. W przeszłości musielibyśmy podzielić wyścig na dwa konie, lecz ich wybór nie był prosty. Z reguły rezygnowaliśmy z zakładu. W przypadku meczów mogliśmy przypuszczać, że dany mecz piłki nożnej zakończy się niewielką liczbą bramek. Jednak nie mieliśmy nadal pewności, czy postawić na wynik 0-0 czy 1-0. Dzięki dutchingowi można poprawnie wytypować w obu tych sytuacjach.

 • Wciąż otrzymujemy jakąś wartość

Tylko dlatego, że obstawiamy więcej niż jeden wynik, nie oznacza, że nie otrzymamy żadnej wypłaty z zakładu. Jeśli uważamy, że nisko oceniany faworyt oceną ma bardzo małe szanse na wygraną, to dwie lub więcej wysokokursowych selekcji w danym wydarzeniu może suma summarum dać nam dużą wartość. Jeśli zsumowane zyski z zakładu łączonego są większe niż szansa, że te wyniki wygrają, otrzymujemy wypłatę właśnie dzięki dutchingowi.

 • Więcej zwycięskich zakładów

Dutching pozwala nam zmniejszyć ogólne kursy, na jakich gramy, ale zwiększa nasze szanse na wygranie zakładu. Teoretycznie powinno to skutkować większą liczbą wygranych zakładów, a tym samym częstszymi zwrotami poniesionych inwestycji. Strategia ta pozwala na wypłaty nawet w okresach posuchy, i przywraca zwykłą radość z samego obstawiania.

Wady dutchingu

 • Niższe zyski

Im więcej selekcji wybieramy w dutchingu, tym bardziej zmniejszamy swoje ogólne kursy w każdym zakładzie bukmacherskim. Za każdym razem, gdy decydujemy się na dodanie nowych selekcji, należy wziąć pod uwagę fakt, że nasz kurs zakładów powinien w efekcie wzrosnąć, aby można było utrzymać pewien poziom zysku. Jeśli korzystamy z dutchingu, ale zbyt często nie wygrywamy, nasz budżet topnieje w oczach.

 • Odwrotny dutching

Odwrotny dutching może wydawać się skomplikowany, ale obowiązują w nim te same zasady; im więcej typów, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz zakład wejdzie, ale jednocześnie tym mniej pieniędzy wypłacimy. I odwrotnie, im dokonujemy mniej wyborów, tym bardziej maleje prawdopodobieństwo wygranej i tym bardziej opłacalny jest każdy wygrany zakład.


8. Early cashout w zakładach sportowych

Czy kiedykolwiek żałowaliście postawionego zakładu i chcieliście go jakoś wycofać? A może pojawiły się wątpliwości, czy drużyna, której kibicowaliśmy, rzeczywiście utrzyma prowadzenie? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi “tak”, to z pewnością spodoba wam się opcja wcześniejszej wypłaty. Daje ona większą kontrolę nad już postawionymi zakładami i w efekcie przyczynić się może do dużej różnicy w ogólnym bankrollu, pod warunkiem, że wszystko zrobimy zgodnie z regułami gry. Early cashout u polskich operatorów bukmacherskich jest często określany jako „wcześniejsza wypłata gotówki przed rozstrzygnięciem”.

Na czym polega wcześniejsza wypłata?

Early cashout umożliwia nam wcześniejsze wycofanie zakładów, zanim zostaną one rozliczone. Możemy więc albo zarobić, albo odzyskać część zainwestowanej kasy, w zależności od sytuacji. Funkcja jest dostępna natychmiast po postawieniu zakładu przedmeczowego lub zakładu na żywo, a kwota wcześniejszej wypłaty zmienia się w zależności od wydarzeń na boisku czy korcie.

Funkcja wypłaty jest dostępna dla zakładów indywidualnych i zakładów AKO, ale należy pamiętać, że często nie dotyczy ona wszystkich typów zakładów, takich jak klasyczny zakład 1X2 i wiele innych popularnych rynków. Gracze mogą skorzystać z tej funkcji podczas obstawiania zakładów na piłkę nożną, tenisa, koszykówkę, krykieta, baseball, a nawet wyścigi konne – zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych.

Kiedy dokonać wcześniejszej wypłaty

Jeśli drużyna lub zawodnik, któremu kibicujemy, jest na wygranej pozycji, ale zaczyna ulegać rywalowi, zdecydowanie powinniśmy dokonać wypłaty w celu uzyskania gwarantowanego zysku, zamiast patrzeć, jak przyszła wypłata i zainwestowana kasa przepadają. Nasza prognoza okazała się prawidłowa, a typowana ekipa po prostu traci przewagę.

Opcja wypłaty może być również wykorzystana do ograniczenia strat. W dłuższej perspektywie jest to doskonała strategia. Jeśli typowana ekipa czy zawodnik nie wygrywają w danym momencie i nie wydaje się, aby mieli wysunąć się na prowadzenie, rozsądnie jest wycofać się wcześniej. W ten sposób mamy pewność, że otrzymamy zwrot chociaż części stawki. Choć nie wydaje się to na pierwszy rzut oka się popularną strategią, zdecydowanie pomaga ona graczom utrzymać się na powierzchni przez dłuższy czas.


9. Zakłady na żywo na ponad 1,5 gola

W tej strategii obstawiamy mecze na żywo powyżej 1,5 gola.

Strategia zakładów “powyżej 1,5 gola na żywo”

Zakłady na żywo powyżej 1,5 gola to bardzo lukratywna strategia. Zakład ten ma interesującą przewagę ze względu na rozwój kursów. Od czego zacząć? Tak jak w zwykłych zakładach over/under szukamy meczu, w którym spodziewamy się powyżej 2,5 bramki. Korzystamy z tej strategii tylko w przypadku zakładów, w których spodziewamy się dokładnie takiego wyniku.

Przed meczem kurs na powyżej 1,5 będzie bardzo niski. W niektórych przypadkach nie przekracza 1.20. Ale w trakcie gry, gdy gole nie padają, kurs ten rośnie niemal z każdą minutą i staje się coraz bardziej lukratywny. Teraz musimy jedynie uzbroić się w cierpliwość. Idealnie – jak w przypadku każdego zakładu – jeśli oglądamy mecz na żywo, aby uzyskać jak największą przewagę.

Następnie czekamy do momentu, aż kurs osiągnie wartość pomiędzy 1.50 a 2.00. Im wyższy, tym lepiej, ale tutaj liczy się czas. Gdy padnie bramka, zakład jest zakończony jeszcze przed jego rozpoczęciem i musimy szukać nowego meczu. Ta strategia jest skuteczna tylko wtedy, gdy bezbramkowy remis utrzymuje się wystarczająco długo. Zazwyczaj trzeba poczekać do 35-55 minuty, aby kurs na powyżej 1,5 był wystarczająco atrakcyjny. Zalecamy jednak postawienie zakładu jeszcze w pierwszej połowie – ważne jest, aby kurs wynosił 1.50 lub więcej.

Dzięki analizie przedmeczowej spodziewaliśmy się wyniku powyżej 2,5. Jeśli typowaliśmy poprawnie, gole i tak padną. Z niecierpliwością czekamy na pierwszego gola, gdy tylko zakład zostanie rozegrany.

Jeśli bramka padnie dość wcześnie po postawieniu zakładu, mamy – przynajmniej u większości bukmacherów, którzy na to pozwalają – zyskowną strategię wyjścia: Kurs na powyżej 1,5 oczywiście spadnie po pierwszym golu. Teraz, zlecając wypłatę poprzez cashout, na pewno wyjdziemy na plus.

Bardziej ryzykowną opcją jest czekanie na drugą bramkę i rozstrzygnięcie spotkania. Tutaj oczywiście wskazane jest oglądanie meczu na żywo. Jeśli w powietrzu wisi bramka, warto poczekać z wycofaniem zakładu. Jeśli mecz jest napięty, lepiej zlecić cashout.

W każdym razie w przypadku niniejszej strategii zaleca się obstawianie wyłącznie u buka, który umożliwia opcję wypłaty przy zakładach na żywo. Więcej informacji na temat zakładów na żywo można znaleźć w sekcji dotyczącej zakładów na żywo na naszej stronie.


10. Specjalizacja w lidze

Jak już wspominaliśmy, wiedza na temat meczów, które chcemy obstawiać, jest absolutnie niezbędna. Często trudno jest uzyskać dobre informacje, zwłaszcza jeśli obstawiamy mecz, w którym nie orientujemy się w ogóle w kondycji jednej lub obu drużyn!

Zostań specjalistą od ligi

Z tego też względu zaleca się specjalizację w ramach jednego kraju a najlepiej tylko jednej ligi. Idealna liga to taka, której rozgrywki są regularnie transmitowane na żywo w TV, której gracze są w miarę znani, i która jest szeroko komentowana w mediach. Jeśli nasz wybór pada na przykład na ligę estońską, na dłuższą metę zakłady będą przypominały grę na loterii. Inaczej rzecz się ma w przypadku angielskiej Premier League lub niemieckiej Bundesligi.

Rynki zakładów dostępne dla zakładów piłkarskich

System BetsHandicap BetsLong-term BetsSpread Betting
Correct ScoreDouble ChanceHalf Time/Full TimeWin Bets/Place Bets
Asian HandicapOver/Under BetsLive Betting2-way/3-way Bets


Najlepiej obstawia się, gdy wiemy wszystko o danej lidze, jej drużynach i liderach oraz śledzimy ją jej zmagania tydzień po tygodniu. Jest to jedyny sposób, aby upewnić się, że wiemy wszystko o zmianach w składzie drużyn, kontuzjach lub zawieszeniach i ich konsekwencjach. Oczywiście można również specjalizować się w kilku krajach lub ligach i śledzić je wszystkie z taką samą uwagą, ale im bardziej zawężamy pole naszej analizy, tym lepiej.

Obstawianie lig, których w ogóle nie znamy i których wcześniej nie analizowaliśmy, to czysty hazard. Zamiast przewidywać wystąpienie zdarzenia na podstawie określonych przesłanek, kierujemy się jedynie nadzieją. Specjalizacja przekłada się więc na sukces!


11. Czym jest strategia Money Race?

Wyścig o pieniądze to strategia obstawiania, w której kwota zysku z wygranego zakładu jest inwestowana bezpośrednio w następny zakład. Zwykle kontynuujemy inwestycje przez wiele zakładów, aż do osiągnięcia pożądanej kwoty pieniędzy.

Jak grać w Money Race?

Money Race może być rozgrywany ze wszystkimi możliwymi rodzajami zakładów. Jednak w większości przypadków nacisk kładziony jest na niskie kursy, a tym samym “bezpieczne zakłady”, w celu wygrania jak największej liczby zakładów z rzędu. W tym przypadku Money Race jest szczególnie przypadnie do gustu obstawiającym zakłady z wysokim bankrollem. Jeśli zaczynamy Money Race z wysoką stawką początkową, pominiemy wiele pośrednich etapów na drodze do wyznaczonego przez siebie celu. Jednocześnie jednak ryzyko straty będzie większe.

Jeśli decydujemy się rozpocząć Money Race z 20 PLN i zawsze będziemy obstawiać wydarzenia po kursie 1.20, będziemy musieli uzyskać 22 wygrane pod rząd, aby przekroczyć próg 1 000 PLN. Jeśli jednak zaczniemy od stawki 100 PLN, po 13 zwycięskich zakładach po kursie 1.20, docieramy do zakładanego progu 1 000 PLN. Ilustrują to poniższe obliczenia:

 • 20 PLN x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 = 1,104.12 PLN
 • 100 PLN x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 x 1.2 = 1,069.93 PLN

Dzięki wyższym kursom wyścig Money Race można oczywiście również przyspieszyć, ale ryzyko utraty wszystkich wygranych zdecydowanie rośnie. Zwykle gracze modyfikują w trakcie swój zakład; w przypadku Money Race jednak bardzo ważne jest, aby nie dać się zwariować, ale zamiast tego dobrze wybadać sytuację pomimo niskich kursów. Podobnie jak w przypadku wszystkich zakładów ważne jest, aby obstawiać tylko wówczas, gdy mamy pewność, że nasz typ jest wysoce prawdopodobny. Nawet jeśli przywiązujemy dużą wagę do średniego kursu (w naszym przykładzie jest to kurs 1.20) możemy od czasu do czasu obstawiać wydarzenia z kursem 1.40 lub 1.50. Również w tym przypadku wcześniejsza analiza i intuicja mają ogromne znaczenie.


12. Zakłady na remis

Remis nie należy do najpopularniejszych zakładów. Choćby dlatego, że o wiele przyjemniej jest świętować zwycięstwo danej drużyny.

Ale zakłady takie mogą się również opłacić! Czasami warto postawić na remis zamiast tradycyjnego zakładu na wygraną lub przegraną. A przecież każdy mecz zaczyna się od remisu…

Betting on a draw
Obstawianie remisu

Szukamy meczów, w których obie drużyny będą miały trudności z pokonaniem siebie nawzajem. Na przykład z udziałem drużyn z lepszej średniej ligi, które rywalizują z najlepszymi drużynami u siebie. Drużyna gości ma odpowiednie predyspozycje, aby nie przegrać, ale jednocześnie będzie miała problemy z pokonaniem faworyta. W takiej sytuacji obie drużyny zadowoli remis i taki też często będzie rezultat.

Innym szybkim i łatwym sposobem na zidentyfikowanie potencjalnych remisów jest sprawdzenie azjatyckich kursów handicapowych.

Szukamy w takim wypadku meczów, w których handicap został ustawiony na zero (0) lub remis. Oznacza to, że obie drużyny zostały ocenione mniej więcej tak samo, a bukmacherzy nie chcą dać żadnej z nich przewagi. Takie mecze kończą się remisem częściej niż mogłoby się wydawać.


13. Zakład na późne bramki

W przypadku zakładów na późne bramki, szukamy meczów z wyraźnym faworytem z 3-drogowym kursem wygranej poniżej 1.30. W rundzie zakładów warto rozłożyć ryzyko na jak największą liczbę meczów; oczywiście zawsze musimy liczyć się z nieoczekiwanymi stratami. Następnie stawiamy na późne bramki w każdym z typowanych meczów. Większość bukmacherów oferuje te zakłady w rubryce “Ostatni gol padnie w 76-90 minucie”. Statystycznie rzecz biorąc, mamy szansę na wygraną nieco poniżej 60% wszystkich tych zakładów.

Ważne: gramy się tylko zakłady pojedyncze! W przypadku kombinowanych zakładów, bez względu na to, jak kusząco wysoka może być potencjalna wygrana, szansa na zysk drastycznie spada.14. Zakłady na rozgrywki pucharowe

“Z zasady nie obstawiam meczów pucharowych”. Skąd znamy powyższe stwierdzenie? Mało kto jednak zadaje sobie trud, aby zrozumieć jego sens, ponieważ spektakularne pojedynki pucharowe oferują szczególnie dużo możliwości dla graczy.

Nierzadko Dawid spotyka się z Goliatem. Dla do dużego klubu nierzadko jest to irytujący obowiązek, ale dla małego klubu stanowi on mecz roku. I tak od czasu do czasu pojawia się szansa na znalezienie dobrych kursów i value betów.

Pokal
Obstawianie meczów pucharowych

Do meczów pucharowych warto przygotować się dokładniej. W czasach YouTube’a i stron klubowych nie będziemy mieli trudności z dotarciem do konferencji prasowej przed meczem. Którzy zawodnicy znajdą się w składzie na mecz? Którzy regularni gracze lub nawet gwiazdy spędzą go na ławce rezerwowych? Czy drugi bramkarz stanie w okienku? Czy młodzi zawodnicy dostaną swoją szansę? Odpowiedzi na powyższe pytania są kluczowe, gdy szukamy atrakcyjnego zakładu.

Oczywiście wiele zależy od podejścia samego klubu – rozgrywki pucharowe to zawsze kwestia mentalności. Dlatego dobrym pomysłem jest przeanalizowanie ostatnich kilku tygodni z historii danej ekipy. Czy większy klub musi się zrehabilitować za słabe mecze w ostatnich tygodniach, a może ma ochotę odreagować na “słabeuszu” w pucharze? Czy dana ekipa jest typowym klubem pucharowym? Znajdziemy całkiem sporo przykładów dość dużych klubów, nad którymi przez lata a nawet dekady ciążyła pucharowa klątwa. W rzeczywistości trudno o inny typ rozgrywek, w których typer ma pole do popisu jeśli chodzi o analizę przedmeczową.

Korzyść? Wiele zakładów, które po takiej analizie mogą okazać się valuebetami. Nawet wtedy, gdy bukmacherzy zaoferują niższe kursy. A robią tak prawdopodobnie dlatego, że są w stanie sami rzetelnie przeanalizować każdego pucharowego meczu.

Nie jest to jednak regułą. Mecze pucharowe, w których różni bukmacherzy ustalają różne marże, dają sposobność do dokładnego porównania kursów. To z kolei stwarza szansę do poznania nowego bukmachera i w rezultacie do założenia nowego konta, abyśmy w przyszłości mogli korzystać z jeszcze szerszego zakresu kursów.15. Zakłady na żywo

W erze smartfonów i aplikacji mobilnych gry na żywo stanowią dla fanów sportu wisienkę na torcie. Zakłady na żywo dają możliwość obstawiania meczów lub wydarzeń w czasie rzeczywistym. Rozrywka w grach na żywo jest przednia i może nawet przerodzić się w rzucanie kolejnych wyzwań w gronie znajomych. Ale także i tutaj nie powinniśmy odbiegać od założonego planu.

Live Icon
Zakłady na żywo

Najważniejszą cechą zakładów na żywo jest możliwość śledzenia przebiegu gry w czasie rzeczywistym. Wielu buków oferuje transmisje na żywo i na prawa do transmisji wydali ogromne sumy pieniędzy. Łatwo zrozumieć ich intencje: transmisje takie przyciągają użytkowników i generują ogromny ruch na stronie, a także skłaniają graczy do obstawiania w kluczowym momencie. Podczas meczu nie mamy zbyt wiele czasu na refleksję, nie można też obliczyć wartości zakładu na żywo. Po prostu obstawiamy.

I właśnie to powinniśmy robić! Traktujmy zakłady live w taki sam sposób, jak przedmeczowe. Tutaj kursy często zmieniają się bardzo szybko, dlatego warto przeanalizować pewien ich zakres i obliczyć ich wartość. Jeśli kursy live znajdują się w atrakcyjnym zakresie, możemy działać. Mamy tę przewagę, że oglądamy mecz i widzimy, gdy gra zmienia swój przebieg. Oczywiście wykonywanie powyższych czynności podczas gry na żywo wymaga od nas sporego wysiłku i umiejętności koncentracji, której trzeba się najpierw nauczyć. Jednak gdy już to opanujemy i będziemy w stanie szybko obliczyć wartość zakładu, możemy przy obstawianiu na żywo wiele zyskać.

Pamiętajmy, że należy używać tylko oficjalnych streamingów od dostawców zakładów lub korzystać z legalnych transmisji telewizyjnych. Bukmacher jest zwykle kilka sekund przed nami, gdy korzystamy z rosyjskiego serwera streamingowego. Sekundy mogą czasami zaważyć na końcowym wyniku zakładu.

Pamiętajmy również, że nawet jeśli mamy dostęp do meczu na publicznym kanale telewizyjnym lub bezpośrednio na żywo, dostawcy zakładów zwykle wprowadzają kilkusekundowe opóźnienie podczas przyjmowania zakładów. Ostatecznie nie wyprzedzimy żadnego buka, ale możemy lepiej ocenić grę i jej kolejne etapy.Miłej zabawy i powodzenia!


Przeczytaj ten artykuł w innym języku:

العربية ​أفضل 15 استراتيجية للمراهنات الرياضية
български15-те най-добри стратегии за спортни залози
中文​15 种体育博彩的最佳策略
čeština15 nejlepších strategií pro sportovní sázení
DeutschWettstrategien – die Top 15 Strategien
DanskDe 15 bedste sportsvæddemålsstrategier
EnglishThe Top 15 Sports Betting Strategies
Suomi15 parasta urheiluvedonlyöntistrategiaa
Français​Les 15 meilleures stratégies de paris sportifs
ΕλληνικάΟι 15 κορυφαίες στρατηγικές για αθλητικό στοίχημα
हिन्दीखेल सट्टेबाजी की शीर्ष 15 रणनीतियाँ
Bahasa Indonesia15 Strategi Taruhan Olahraga Teratas
ItalianoLe 15 principali strategie di scommessa sportiva
日本語スポーツベッティング戦略トップ 15
KiswahiliMbinu Bora 15 za Kubashiri Michezo
한국어최고의 스포츠 베팅 전략 15가지
Bahasa Melayu​15 Strategi Teratas Pertaruhan Sukan
Nederlands​De top 15 Sportweddenschappen Strategieën
NorskDe 15 Beste Sport Spill Strategier
Portugues​As 15 principais estratégias de apostas esportivas
RomânăTop 15 cele mai bune strategii la pariuri sportive
Pусский15 лучших стратегий ставок на спорт
SvenskaDe 15 bästa strategierna för sportsbetting
EspañolLas 15 mejores estrategias de apuestas deportivas
SrpskiTop 15 strategija za sportsko klađenje
ไทย15 อันดับกลยุทธ์การเดิมพันกีฬา
TürkçeEn İyi 15 Spor Bahis Stratejisi
Yкраїнська15 найкращих стратегій ставок на спорт
Tiếng Việt15 chiến lược cá cược thể thao hàng đầu

18+Overlyzer is an abseits.at brand. All rights reserved.

HomeLiveOver/Under